ZALAEGERSZEG/
2021. Szeptember-November
A járvány árnyékában sem hanyatlik Zalaegerszeg gazdaságfejlesztése. Sőt számos nagyberuházás munkálatai folytatódtak, és megannyi fejlesztés indul útnak a zalai megyeszékhelyen. A közeljövőben 12 BERUHÁZÁS 118 MILLIÁRD FORINT ÉRTÉKBEN, 1500 ÚJ MUNKAHELYET TEREMTVE VALÓSUL MEG!
„Zalaegerszeg az elmúlt években gyarapodó várossá vált, meghatározó ipari fejlesztések valósultak meg, illetve vannak jelenleg is folyamatban”- fogalmazott a város első embere, Balaicz Zoltán Polgármester. „Fontos, hogy az itt élők azt érezzék, a fejlődés következtében az ő életük, mindennapjaik is jobbá válnak. Ennek megfelelően céljaink között szerepel, hogy a városfejlesztés jegyében folyamatosan újuljanak, illetve épüljenek utak, járdák, parkok szépüljön a városkép, továbbá, hogy folytatódjanak a nagy beruházásaink, részben a Modern Városok Program, illetve mellette a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében. Az elmúlt 7 évben több mint 4 ezer új munkahely jött létre Zalaegerszegen, a regisztrált álláskeresők száma pedig 3 százalékra csökkent. De nincs megállás, noha a pandémia, illetve nyomában a gazdasági világválság némileg felülírta elképzeléseinket számos új beruházás indult el, vagy kezdődik meg hamarosan. A következő években ezres nagyságrendben jönnek létre újabb munkahelyek. Mindezt segíti az M76-os kétszer kétsávos gyorsforgalmi út építése, a szakképzés és az egyetemi képzés erősítése, valamint a városban zajló számos egyéb beruházás.”- folytatta Balaicz Zoltán Polgármester.
Az eredeti tervek szerint jól halad a járműipari tesztpálya építése, ami máris több más fejlesztést vonz a városba. Ide tartozik Zalaegerszeg történetének legnagyobb ipari beruházásaként épülő német Rheimetall óriásvállalat 30 ezer négyzetméteres gyára a Zala ZONE Járműipari Tesztpálya melletti 40 hektáros területen, mely mintegy 60 milliárd forintos beruházással valósul meg. A gyár 2023-ra készül el, ezzel 500 új munkahelyet teremtve. A beruházás jelentős hatással lesz a város gazdaságára, szakképzésére és felsőoktatására, hiszen további beszállítók telepednek majd le, innovációs programok indulnak, egyúttal jelentősen- közel évi egymilliárd forinttal - növelve 2023/2024-től az önkormányzat adóbevételét. Ezt pedig a városi fenntartású bölcsődékre, óvodákra, rendelőkre, idősotthonokra, utakra és egyéb fejlesztésekre tudja majd fordítani a város. Mindemellett zajlanak a Science Park programhoz kapcsolódó építkezések, tehát erősödik a kutatás-fejlesztés is. Újabb, immár a harmadik ütemmel bővült az Inkubátorház. Az év első felében pedig hivatalosan is megerősítette a városvezetés, hogy a német HHLA (Hamburger Hafen und Logistik) cégcsoport részeként működő METRANS óriásvállalat Európa egyik legmodernebb vasúti-közúti konténerterminálját és logisztikai központját építi meg Zalaegerszegen. Ezzel pedig több mint 30 milliárd forint értékű beruházás valósul meg, amely közvetlenül 120 új munkahelyet teremt, a kapcsolódó fejlesztésekkel együtt pedig akár 500 új munkahely is létrejöhet a térségben. A szeptember 9-én megrendezésre kerülő ünnepélyes alapkőletételt követően pedig elkezdődik a beruházás, amely 2023-ra készül el.
„Ahhoz azonban, hogy helyi munkaerő is a cégek rendelkezésre állhasson, meg kell erősíteni a szakképzést, ennek jegyében megújul a Ganz-szakközépiskola is. 646 millió forintos beruházás keretében készül a duális szakképző központnak helyet adó 1400 négyzetméteres üzemcsarnok, mely szakmai képzéseknek és átképzéseknek ad majd helyet. Erős felsőoktatási háttérre is szükség van, ezért a Pannon Egyetem létrehozta a Zalaegerszegi Egyetemi Központot.” – hívta fel a figyelmet Zalaegerszeg Polgármestere.